Výstava bonsajov

Uvoľnenie protipandemických opatrení umožnilo zorganizovať v našej botanickej záhrade prvú tohtoročnú výstavu. Jej brány sa otvorili pre návštevníkov, ktorých zaujímajú bonsaje. Keďže tieto húževnaté dreviny v porcelánových kvetináčoch fascinujú aj nás, navštívili sme výstavu s cieľom naučiť sa o nich niečo nové.  

Vďaka pútavému rozprávaniu pána pestovateľa sme sa preniesli do Japonska, odkiaľ údajne pochádzajú. Dozvedeli sme sa, ako sa o bonsaje starať, na čo si pri ich pestovaní dávať pozor a aká je pre nich dôležitá pravidelná závlaha. Bolo nám vysvetlené aj to, prečo sú uväzované drôtikmi a ako sa treba starať o ich koreňový systém, či aké škodce ich napádajú. Zaujal nás nielen ich tvar a veľkosť, ale i vek. Je fascinujúce zistiť, že „stromček“, ktorý má okolo 70 cm môže mať aj 40 rokov!

Od bonsajov sme sa presunuli do skleníkov s kaktusmi a sukulentmi. Niektoré práve kvitli a nás uchvátili farby a tvary ich kvietkov. Preskúmali sme tiež „tropický skleník“, v ktorom sa nachádzali rastliny vyššie ako my, vysoké až po strechu skleníka. Vlhký vzduch nás doslova vyhnal do exteriéru, kde sme si vďaka krásnemu slnečnému počasiu prezreli bylinky a vonkajšie rastlinky. Keď už sme mali prechádzania dosť, usadili sme sa na lúke posiatej púpavami a sledovali usilovné včielky, ako prelietavajú z kvietka na kvietok. Nášmu pozornému oku neušli ani klietky so sliepkami či králikmi.

V tejto dobe je dôležité tešiť sa z maličkostí. Keďže máme tento dar, tešili sme sa z jari, slnka, rozkvitnutých kvietkov či bzukotu včiel. Botanická záhrada je čarovné miesto v ktorom pookreje duša takmer každého. Predstavuje izolované miesto v našom „veľkom meste“, do ktorého sa vždy radi vraciame.

Add a Comment