Radostný pohyb vďaka ČSOB nadácii

Združenie príbuzných a priateľov „Radosť“ poskytuje sociálnu službu Rehabilitačné stredisko pre ľudí s duševnými poruchami na Bauerovej č. 1 Košice.  Pomáha ľuďom ktorým duševná porucha sťažila život a tak majú problém integrovať sa do spoločnosti, nájsť si prácu alebo pokračovať v štúdiu. Prevádzka strediska sa realizuje vďaka spolupodieľaniu Košického samosprávneho kraja na financovaní zariadenia.

Každý vie, aké je dôležité zdravie. Naši klienti trpiaci duševnými poruchami pravidelne navštevujú psychológov a psychiatrov, sociálnu podporu a sociálnu rehabilitáciu im poskytujeme my v rehabilitačnom stredisku, no u niektorých telesná stránka chradne. Ochorenie a lieky, ktoré musia pravidelne brať spôsobujú určitý útlm, zvýšenú chuť do jedla, čo sa negatívne odráža na ich telesnej hmotnosti a odzrkadľuje na ich postave. To zasa nesie pocit nespokojnosti so sebou, pocit menejcennosti až dokonca hanby, za to ako vyzerajú. Túto situáciu však sami nevedia riešiť. Preto sme sa zapojili do Zamestnaneckého grantového programu ČSOB nadácie a napísali sme projekt „Aktívnym športom k dobrej fyzickej a psychickej kondícií, ktorý bol úspešné schválený. Jeho cieľom je prostredníctvom pravidelného cvičenia dosiahnuť zlepšenie telesného a duševného zdravia našich klientov, zvýšenie kondície, vytvorenie pozitívneho vzťahu k pohybu, ale aj utuženie vzájomných vzťahov, zameranie mysle klientov iným smerom ako na svoje problémy a ochorenie a pod.

Od januára až do konca mája sme absolvovali spolu 34 cvičebných hodín v stredisku JERAN. Cvičenie prebiehalo pod odborným vedením troch skvelých cvičiteliek. Nakoľko kondícia našich klientov bola nízka, začínalo sa rôznymi uvoľňovacími a naťahovacími cvičeniami. Neskôr sme prešli na skákanie na trampolínach, ktoré bolo zábavné, no nášmu telu dávalo riadne zabrať. Aby sme sa uchránili pred poriadnou bolesťou svalov na druhý deň, cvičenie sa končilo relaxáciou na príjemnú hudbu, ktorá nám pomohla uvoľniť svaly, ale aj psychiku.

Súčasťou projektu bol aj psychorekondičný pobyt v Herľanoch, ktorý sa uskutočnil v dňoch 11.05 – 13.05.2015. V prvý deň po príchode a po ubytovaní sme si urobili malú opekačku, pri ktorej sme si zaspievali obľúbené pesničky. Rýchlo sme sa ponáhľali k Herľanskému gejzíru, pretože v ten deň mal striekať. Čakanie sme si skrátili hraním rôznych športových hier. Niektorí z nás si hádzali lietajúci tanier, iní hrali banbington, či futbal. Po večeri sme si urobili tanečnú zábavu spojenú s tanečnými a pohybovými súťažami.

Druhý deň sa niesol v znamení športu. Klienti boli rozdelení do dvoch skupín, určili si svojich kapitánov, názov skupiny a bojový pokrik, s ktorým prichádzali na jednotlivé stanovištia. Prvým stanovišťom bol orientačný beh. Družstvá dostali mapu areálu so šifrovanými úlohami, kde majú hľadať ukryté predmety. Na ďalších stanovištiach bol pre nich pripravený štafetový beh, skok vo vreci, a skok do diaľky. Obe družstvá si viedli veľmi dobre a bodový rozdiel bol minimálny. O výhre tak rozhodol záverečný turnaj vo vybíjanej. Víťazné družstvo získalo výhru vo forme zdravej ovocnej nádielky. Samozrejme aj pre porazených bola pripravená ovocná cena útechy. Každý jeden klient získal diplom za aktívnu účasť na cvičení a športovom dni.  Príjemne unavení a v dobrej nálade sme zvyšok dňa strávili oddychom, relaxáciou, prechádzkami a tí vytrvalejší odvetvovými súbojmi vo vybíjanej.

Tretí deň sme sa vybrali na menšiu túru do Herlianskych lesov. Čerstvý vzduch  a slniečko nám vyčarili dobrú náladu, veselo sme sa rozprávali, vtipkovali a ani sme sa nenazdali a zdolali sme kopce bez väčšej námahy. Vďaka cvičeniu sme sa stali vytrvalejšími a o trochu sa nám zlepšila aj kondícia.

Záver pobytu prišiel rýchlo a tak sme sa pobalili, zhrnuli sme si dojmy ako z cvičenia tak aj z pobytu a oddýchnutí sa pobrali domov.

Všetky tieto aktivity sme mohli zrealizovať vďaka tomu, že ČSOB nadácia podporila a finančne zabezpečila projekt Aktívnym športom k dobrej fyzickej a psychickej kondícii. SRDEČNE VÁM VŠETCI ĎAKUJEME

Pracovníci a klienti

Rehabilitačného strediska pre ľudí

s duševnými poruchami v Košiciach

Spätná väzba:

Cvičenie je veľmi príjemné, zábavné, dobre ma naštartuje na celý deň. Najlepšie sa mi cvičilo s najstaršou cvičiteľkou, lebo ona mala také cviky na uvoľnenie a zreagovanie, čo je veľmi dôležité pre psychickú pohodu. Výlet bol veľmi super. Ubytovanie nemalo chybu, všetko bolo pekné. Strava síce nebola taká, akú jem doma, ale chutná. Hrali sme veľa hier, napr. vybíjanú, frisbee, bedmington, mali sme aj súťaže, ktoré vymysleli naše skvelé pracovníčky, boli super, len som nejako nevedel čítať mapu. Boli sme aj na túre, bolo mi príjemné prechádzať sa tak v lese, neviem, je to iné ako v meste, také pokojné. Ďakujem spoločnosti ČSOB za tento projekt, skutočne ma obohatil.

Martin

Cvičenie v Jerane bolo celkom dobré. Páčili sa mi tie cvičiteľky, ktoré tam boli. Mohla som si viac zašportovať. Na trampolínach bolo celkom dobre. Cvičiteľky Evka, Tatu a Irenka boli super.

Pobyt Herľany: Veľmi pekné tu boli izby. Na výlete sa mi páčilo ubytovanie a aj strava bola veľmi výborná. Páčila sa mi diskotéka a tie súťaže, čo boli na diskotéke. Veľmi sa mi aj páčila opekačka v lese. Gejzír sa mi veľmi páčil ako striekal do výšky. Orientačný beh bol celkom dobrý, aj štafeta. Športové súťaže boli celkom dobré. Počasie nám prialo a slniečko pekne svietilo.

Táňa

Na cvičenie v Jerane som chodil rád. Ale niekedy sa mi aj nechcelo. Cvičiteľky boli dosť dobré  – Tatu, Irenka, Evka.

Herľany a gejzír: Opekačka v prvý deň bola vynikajúca. A večerná diskotéka bola tiež super. V utorok ráno boli skvelé raňajky a po raňajkách orientačný beh, skoky vo vreci, skákanie, behanie, skoky do diaľky, vybíjaná. V pondelok striekal aj gejzír a v stredu sme boli aj v lese na túre a sme sa bavili. Naše sociálne pracovníčky sú super, jedna veľká radosť. Som rád, že som mohol chodiť cvičiť aj na pobyt ísť.

Marcel

V rehabilitačnom stredisku sme chodili každý pondelok a každú stredu cvičiť do firmy Jeran. Cvičili sme rôzne cviky. Potom sme cvičili na trampolínach. Cviky boli dobré. Trochu ma bolela chrbtica a po cvičení ma prestala bolieť. Cviky zlepšovali moje psychické a telesné zdravie. Dobre som sa cítil po cvičeniach. Najlepšie sa mi páčili cviky na trampolínach. Potom sme boli na psychorekondičnom pobyte v Herľanoch. Mali sme športový deň, počas ktorého sme skákali vo vreciach, mali sme vo vreciach prejsť určitú vzdialenosť. Behali sme aj orientačný beh, hľadal som rôzne predmety po rekreačnom stredisku, ktoré boli ukryté, napríklad bolo ukryté srdce, také okrasné. Boli sme dve skupiny, družstvá, potom to bol skok do diaľky, potom štafetový behl. Držali sme sa hesla športom k zlepšovaniu telesného a duševného zdravia. Potom sme mali večer rozličné súťaže, hrali sme na druhý deň vybíjanú. Večer bola diskotéka a na druhý deň, spoločenské hry. V posledný deň sme boli na túre v lese, nabrali sme si vody, ktorá tu vyviera. Je veľmi dobrá a liečivá. Počas výletu sme sa, aspoň ja dobre cítil, zlepšila sa mi komunikácia s ľuďmi. Pozerali sme aj na hokej na majstrovstvách sveta. Dobre som sa cítil, dobre som si oddýchol, spoznal nové miesto, videl erupciu gejzíru, cítil som sa ako cestovateľ.

Vladko B.

Veľmi sa mi v Herľanoch páčilo. Mali sme peknú prechádzku lesom. Opekali sme klobásku. A hrali sa s loptou. Boli sme príjemne unavení a dobre sa nám aj spalo. Na cvičenie som chodil pravidelne a robilo mi dobre.

Vladko K.

Cvičenie: Cviky boli zamerané na odbúranie stresu, nervozity a tlaku v tele. Keďže niektorí máme problémy s váhou, ale aj s chrbticou, veľmi nám to prospelo. Cvičilo sa pri hudbe a na trampolínach. Naučil som sa udržať rovnováhu. Už sa nebojím skákať na trampolíne. Väčšinou priberám od liekov, teraz som stál na váhe, dokonca sa mi podarilo aj schudnúť. Psychicky sa cítim lepšie.

Herľany: Je to pekný výlet. Fyzická aktivita nám umožňuje myslieť na iné veci ako na chorobu, preto sa potom cítime lepšie. Mali sme tu aktivity ako orientačný beh, hru cukor-káva-čaj-rum-bum, diskotéku, vybíjanú. Je tu super. Nemyslím na depresie, ale na to, čo bude zajtra, čo zažijem zajtra. Už som videl gejzír, hrali sme hry. Som rád, že som prišiel na tento výlet. Škoda, že tu môžeme byť len tri dni.

Ferko

Fotodokumentácia:


Add a Comment