Pre radostné Orange Vianoce

V období 1.12.2014 až 19.12.2014 prebiehal v Radosti projekt v rámci projektovej podpory Nadácie Orange, ktorý bol venovaný klientom nášho združenia. Vďaka programu Darujte Vianoce a pracovníkom Radosti, bolo 200 eur venovaných pre pomoc  ľuďom s duševným ochorením na obohatenie Vianoc. Autorkou a realizátorkou projektu bola pracovníčka RS Radosť Mgr. Miroslava Tóthová.

Cieľom spomenutého projektu bolo:

-za znenia hudby či spevu kolied potešiť klientov s duševným ochorením a tým im pripraviť deň bez depresie resp. úzkosti (ktoré sú súčasťou ich ochorenia),
-prispieť k zlepšeniu vzťahu k tvorivým dielňam a k príprave kuchyne,
-obnoviť u nich radosť z Vianoc,
-poukázať na to, ako sa dajú pekne prežiť vianočné sviatky a ako si môžu takýto deň zopakovať aj so svojimi rodinami,
– napomôcť klientom vnímať Vianoce ako vnútorne obohacujúce,
-skrášliť prostredie strediska Radosť,
-prehĺbenie vzájomných vzťahov.

Z peňazí sa obstaral nový umelý vianočný stromček, nové výzdoby, materiál na výrobu vianočných ozdôb, suroviny na punč a studenú kuchyňu. Príprava prebiehala od začiatku decembra a to výrobou ozdôb na vianočný stromček pomocou polystyrénových gúľ a flitrov, čo bolo časovo veľmi prácne, ale za to krásne. Vyvrcholenie projektu sa uskutočnilo dňa 19.12.2014 v priestoroch rehabilitačného strediska Radosť, ktoré už 10 rokov podporuje Košický samosprávny kraj.

Ráno klienti za pomoci pracovníkov začali s varením nealkoholického vianočného punču a prípravy sladkého nepečeného koláča a syrovo zeleninových guliek. Na obed v rámci prestávky prebiehalo posedenie v kruhu priateľov, ktoré sa nieslo v duchu Vianoc za spevu kolied, rôznych aktivít  a diskusii o vianočných tradíciách. Celý krásny deň sa zavŕšil výzdobou nového stromčeka ozdobami, ktoré klienti vyrobili a hostiny, ktorú si pripravili.

Myslíme si, že zámer sa podaril a klientom sa daroval nezabudnuteľný deň, na ktorý budú ešte dlho spomínať. V konečnej fáze projekt bol samotnou pomocou aj pre sociálnych pracovníkov, pretože pozitívna spätná väzba dáva zmysel života ich práci.

Tento deň bol krásnym začatím vianočnej atmosféry plnej lásky a pohody.

Mgr. Miroslava Tóthová

Sociálna pracovníčka ZPP Radosť

Spätná väzba:

Stromček bol pre mňa nádherný a prekrásny. Koláče boli vynikajúce a krásne ozdobené. Mirka je veľmi šikovná a aj preto vyhrala projekt z nadácie Orange. Koláče robí lepšie ako ja. Vybrala nám aj veľmi chutné slané pečivá. Celá Radosť bola krásne vyzdobená a stromček nádherne ozdobený a vysvietený. Mirka buď vždy usmievavá a maj radosť z klientov tak, ako si ich mala doteraz.

Marcel

Vyhrala projekt v sume 200 eur, kúpila vianočný stromček, ozdoby a vyrobila aj s klientmi krásne polyesterové gule. Celý projekt úžasne zorganizovala a všetko bolo perfektné.

Hilda

Mne sa veľmi páčil projekt, ktorý Mirka napísala a nakoniec vyhrala. Stromček bol pekný, aj ozdoby boli pekne. Vianočné gule som ozdoboval aj ja a páčilo sa mi, ako boli krásne ozdobené. Mirka projekt napísala preto, lebo nás má rada a tu lásku nám dáva najavo. Ale aj iný pracovníci nás majú radi. Projekt, ktorý Mirka napísala stál za to. Veľká vďaka pre Mirku.

Peťo

Mirka, som na teba hrdá a pyšná z celého srdiečka, za to, že si vyhrala pre nás projekt. Všetci sme na teba veľmi hrdí za to, čo pre nás robíš. Stromček bol penke ozdobený..

Mima

Stromček bol nádherný, boli na ňom rôzne ozdoby ako reťaze a vianočné gule.

Laco

Stromček bol prenádherný, najmä ozdoby, ktoré som robili. Ja Zuzka a Dodo sme vyrábali reťaze na stromček. Punč bol super, len orechy my tam nesedeli. Panovala tu taká príjemná rodinná atmosféra.

Martin

Stromček sa mi páčil. Ozdoby boli veľmi pekné. Ozdobený stromček sa mi veľmi páčil (najmä reťaz – červená). Páčilo sa mi fotenie so stromčekom a Mirkou.

Radúz

Páčilo sami, ako Mirka Tóthová vyhrala projekt a ako nás prekvapila tým umelým stromčekom. Páčilo sa mi, ako sme s Mirkou robili ozdobné gule. Bolo to trocha pracné, ale výsledok bol pekný. Tiež sa mi veľmi páčilo, ako sme s Mirkou a Majkou pred Vianocami robili tvarohové guľky a zákusky.

Táňa

Fotodokumetnácia:

Add a Comment