Návšteva soľnej jaskyne v Prešove

Zima pomaličky ukončila svoje pôsobenie a jar sa hanblivo hlási k slovu. Ako to býva, po zime sme všetci unavení, trápi nás únava či alergie spojené s prebúdzajúcou sa prírodou. Navyše máme za sebou pandémiu, ktorá dala našim organizmom a psychike riadne zabrať. Tak sme sa rozhodli zresetovať telo i myseľ a vybrali sme sa navštíviť soľnú jaskyňu v Prešove.

Deň pred odchodom sme si boli na stanici kúpiť lístky. K okienku sa postavili klienti a tentoraz si ich zakúpili sami. Niektorí s takýmto úkonom nemajú skúsenosti, lebo vlakmi necestujú, iní sa vždy spoliehajú na pomoc rodičov, či pracovníkov zariadenia. Všetci však kúpu zvládli a vydali sme sa užiť si teplý a slnečný deň do mesta. Prechádzka v parku nám zohriala kosti, gurmánov potešila prvá tohtoročná zmrzlina. Keďže mnohí z klientov v meste od našej poslednej spoločnej vychádzky v decembri neboli, užili si ju naplno.

Nasledujúci deň sme sa zišli na stanici. Nemilo nás prekvapilo výrazné meškanie vlaku a informácia, že budeme musieť kvôli výluke prestupovať na autobus. Nenechali sme si však pokaziť náladu a zvládli sme nielen hromadné prestupovanie, ale aj urýchlený presun na miesto nášho odpočinku a relaxu. Soľnú jaskyňu sme vďaka spoľahlivej navigácii našich pracovníčok našli rýchlo. Aj napriek krátkemu meškaniu nás milo privítala pracovníčka.  Vysvetlila nám, ako soľná jaskyňa funguje a čo od pobytu v nej máme očakávať. Kým prvá skupina oddychovala a inhalovala liečivý vzduch, ostatní sme sa vydali na preskúmanie blízkeho centra mesta. Krátky rozchod sme využili rôzne. Niektorí ochutnali prešovskú kávičku, iní dali prednosť chutnému koláčiku. Spoločne sme sa opäť prešli k jaskyni, ktorá už bola pripravená pre druhú skupinu.

Soľná jaskyňa má nepopierateľne blahodarný účinok na duševné zdravie človeka. V príjemnom prítmí a intímne osvetlenej miestnosti s pohodlnými lehátkami, relaxačnou hudbou, zurčiacim potôčikom v pozadí a voňavými olejčekmi navodila u človeka stav, kedy vypol hlavu a neriešil každodenné problémy. Čas sa akoby spomalil a človek si oddýchol. Ako sme sa dozvedeli od pracovníčky, inhalovanie mikročastíc soli, minerálov a stopových prvkom uvoľňuje jód, draslík, horčík, vápnik, sodík či bróm a pozitívne pôsobí na chronické respiračné či kožné ochorenia. Dozvedeli sme sa, že soľná jaskyňa je svojou mikroklímou veľmi podobná klíme pri mori a 45 minútami v jaskyni sme si nahradili až 3 dni dovolenky pri mori.

„Vykurírovaní“ a oddýchnutí sme sa ešte prešli cez mesto. Na námestí sme si urobili spoločnú fotografiu. Doplnili sme deficit cukru a kofeínu v krvi a v príjemnej atmosfére sme sa vydali na spiatočnú cestu k náhradným autobusom. Cesta späť už prebehla bez komplikácii a nepríjemných informácii a ani sme sa nenazdali a už sme na stanici v Košiciach vystupovali.

Add a Comment