Chránime sa pred hoaxmi

Chránime sa pred hoaxmi

V súčasnej dobe sme obklopovaní obrovským množstvom informácii. Valia sa na nás z rádií, televízie či internetu. Nie každá informácia, ktorá sa k nám dostane je vždy pravdivá. Čoraz častejšie sa stretávame s množstvom klamlivých, vymyslených či zavádzajúcich informácii. Ako ich identifikovať? Ktorú informáciu môžeme považovať za hoax? Čo je to deepfake? Ako sa voči nim chrániť? Ako eliminovať našu digitálnu stopu? Ktoré informácie by sme o sebe a svojom súkromí nemali zverejňovať v online priestore? Aké nástrahy na nás číhajú na sociálnych sieťach?
Aj na tieto otázky sme dnes dostali odpovede. Postarali sa o ne šikovný študent Dávid a pani učiteľka informatiky z GKM – Gymnázium sv. košických mučeníkov. Zrozumiteľnou formou sme sa oboznámili s databázou konšpirátorských stránok a mohli sme identifikovať hoaxy na základe príkladov. V závere svojho workshopu sa zamerali aj na bezpečné internetové platby.
Aj dnešný workshop len potvrdzuje, že nemôžme dôverovať každej správe a informácii, ktorá na nás v online priestore číha. Uvažujme sedliackym rozumom, overujme si informácie, všímajme si obsah a emócie, ktoré v nás vyvolávajú. Nezdieľajme bezmyšlienkovite obsah z internetu, majme kritické myslenie, buďme obozretní. Lebo len takto sa voči ním ubránime.
Ďakujeme pani učiteľke Marike a členovi Kybertímu Dávidovi za ich čas strávený nielen prípravou dnešného workshopu, ale aj za jeho vedenie a odprezentovanie. Opäť sme sa dozvedeli množstvo aktuálnych informácii, ktoré nám zjednodušia orientáciu v dnešnom pretechnizovanom svete. ĎAKUJEME ❤️