Prednáška o srdci a srdcovo-cievnych ochoreniach

Aj počas horúcich letných dní sa snažíme pracovať na našom intelekte. Snažíme sa neustále vzdelávať v aktuálnych témach a viesť náš mozog ku aktivite. V utorok 19. júla sme v našom zariadení po dlhšej dobe privítali pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva v Košiciach. Pracovníci si pre nás pripravili aktuálnu tému, ktorej je potrebné venovať zvýšenú pozornosť.

Poodhalili nám tajomnú komnatu srdca a srdcových ochorení. Pán doktor Kojš nás najskôr oboznámil so srdcom a jeho časťami. Zrozumiteľne nám vysvetlil, ako srdce funguje. Následne sme prešli ku jeho ochoreniam. Už len tie názvy boli desivé! Hypertenzia, ischemická choroba srdca, arteroskleróza, cievna mozgová príhoda, arytmie, či kardiopatie. Nevynechali sme ani infarkt srdca. Keďže je to nebezpečný a život ohrozujúci stav, zamerali sme sa na jeho prevenciu a príznaky. Dôležitosť sme venovali aj prvej pomoci, ktorá môže v prípade infarktu a mozgovej mŕtvice zachrániť život. Za zmienku stálo rozprávanie aj o aneuryzmách, trombózach a arteriálnej hypertenzii, ktorej sa v súčasnosti hovorí aj tichý zabijak.

Je alarmujúce, že všetky tieto ochorenia sa vyskytujú v našej populácii čoraz častejšie a v čoraz nižších vekových skupinách. Dúfajme, že sa o týchto „pliagach“ dočítame len v knihách či na internete a nebudeme s nimi priamo konfrontovaní.

Ako poznamenal náš Andrej: „O srdce sa treba starať, akonáhle sa poškodí, už niet cesty späť.“ Práve preto je potrebné dodržiavať správnu životosprávu, vyhýbať sa fajčeniu, pitiu alkoholu, užívaniu rôznych návykových látok, športovať a nestresovať sa. Dôležité je nezabúdať na preventívne prehliadky, ktoré dokážu predchádzať množstvu zdravotných komplikácii.

Snáď táto prednáška vystrašila mnohých z nás natoľko, aby sme sa zamysleli nad svojim životom a životným štýlom…

Add a Comment