Prednáška „Zdravý životný štýl, výber stravy“

Zdravému životnému štýlu a získavaniu širšieho rozhľadu a vedomostí o tejto téme, sa venujeme pravidelne. Preto sme opäť s radosťou privítali možnosť prednášky prostredníctvom nášho hosťa, ktorý sa propagácii a prezentácii správneho stravovania a výberu potravín venuje v praxi. Napriek tomu, že v tejto oblasti  sme už poniektorí veľmi fundovaní, a teóriu ovládame výborne, nie vždy sa aj správame a svoj štýl života prispôsobujeme týmto zásadám. Je vždy veľmi žiaduce sa k tomu po čase znovu vrátiť a pripomenúť si dôležité fakty ovplyvňujúce pozitívne, či negatívne naše fyzické a psychické zdravie.

Dozvedeli sme sa aj zaujímavé novinky a rozšírili vedomosti o tom, aké potraviny máme uprednostniť, a ktoré radšej vynechať a hlavne prečo. Dnešná moderná doba prispieva k rýchlemu a menej kvalitnému stravovaniu a uvedomili sme si, že pohyb takisto vždy nepatrí medzi naše priority a hlavné činnosti. Častokrát siahneme po sladkom nápoji alebo keksíku s vysokým obsahom cukrov, alebo škodlivých látok, sadneme si k televízoru a pasívne sledujeme program. Pritom si vôbec neuvedomujeme ako tým neprospievame nielen fyzickému, ale aj psychickému stavu. Z občasného prehrešku sa stáva pravidelný návyk a dostávame sa do pasce vlastných rozhodnutí. Priberáme na váhe, cítime sa horšie, náš organizmus je prekyslený, plný toxínov. Tieto negatívne ovplyvňujú činnosť našej nervovej sústavy, hormónov, čo významne vplýva na naše pocity, nálady a emócie.

Je potrebné si pripomínať, že všetko so všetkým súvisí, a preto nemôžme čakať, že sa budeme cítiť príjemne, keď nášmu telu nedoprajeme to, čo potrebuje. Niekedy sa to nezaobíde bez usilovnosti, práce na sebe a odriekaní si. Ak aj občas zhrešíme, či už na sviatky, alebo príležitostne lahodným majonézovým šalátom, alebo sladkosťou, vyčítať si to nemusíme. Čo by sme však mali urobiť, je vyjsť do prírody, zašportovať si, alebo si venovať dlhšiu prechádzku miesto jazdy v autobuse. Mali by sme sa naučiť zodpovednejšie pristupovať k tomu, čo si v obchode kúpime. Viac kriticky pristupovať k rôznym tovarom, prečítať si ich zloženie a zhodnotiť, či je to ten pravý produkt pre nás a či neexistuje jeho zdravšia alternatíva. Ovocie a zelenina dnes už  neobsahuje toľko vitamínov, minerálov a živín ako pred rokmi. Práve preto si musíme nahrádzať tieto látky iným spôsobom, aby sme si zabezpečili ich dostatočný a pravidelný prísun a hľadať rôzne iné možnosti.

Ak je naše telo v harmónii, odvďačí sa nám pozitívnou náladou a radosťou zo života. Doprajme mu preto s rozumom aspoň v rámci našich možností to, čo potrebuje.

20.február, 2020, RS Radosť

Add a Comment