Kaštieľ Strážky

Kaštieľ Strážky

Písal sa rok 2003 a naša poštová známka vyhrala súťaž o najkrajšiu známku sveta v súťaži „Grand Prix de l’exposition WIPA 2003. Autorom jej grafickej úpravy a rytiny je František Horniak, ktorý si za predlohu vybral obraz Ladislava Mednyánszkeho – Potok za humnami.

Jediná stála expozícia Ladislava Mednyánszkeho je umiestnená v Kaštieli Strážky. A práve tam viedli včera naše kroky. Kochali sme sa na prvý pohľad pochmúrnou a „nepáčivo“ vyzerajúcou expozíciou. Až  od sprievodkyne sme sa dozvedeli, aké zaujímavosti ukrýva. Mimochodom, pani sprievodkyňa bola veľmi milá a trpezlivá a erudovane zodpovedala naše zvedavé otázky. Porozprávala nám zaujímavosti nielen o samotnom kaštieli, ale aj o jeho obyvateľoch. Vďaka odvahe poslednej majiteľky kaštieľa Margity Czóbelovej sa podarilo zachovať jedinečné diela a historický interiér kaštieľa aj pre ďalšie generácie. Aj vďaka nej sme mohli nenavštíviť Strážky a opäť sme sa dozvedeli nové niečo nové a obohacujúce o našich krajanoch a histórii.

Keď už bolo informácii dosť, vybrali sme sa na prechádzku do priľahlého parku. A ten nás očaril svojou veľkosťou, ale hlavne poriadkom a pokojom. A kedy sa na návštevu kaštieľa chystáte vy?