Radostná Karička Parchovianska

V štvrtok 23. júna 2022 metropola východu opäť ožila ľudovým tancom, spevom a dobrou náladou. V meste sa konalo obľúbené podujatie Cassovia folkfest, ktorého 40. ročník otvorilo spoločné tancovanie karičky.

Po nechcenej kovidovej prestávke sa pod pódiom pri Immaculate zišli tanečníci i netanečníci, folkloristi i nefolkoristi, mladí i tí skôr narodení. Ústrednou témou tohto ročníka bola Radostná Karička Parchovianska, ktorá je od roku 2021 zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Organizátori nesklamali a pripravili zaujímavý program. V predstihu pre nás pripravili video návod s tanečnými krokmi a ich variáciami.

Pod trpezlivým vedením garanta podujatia, pána Urbana, sme sa s krokmi zoznámili v predstihu a následne si ich na balkóne pravidelne precvičovali. Aj napriek horúčave a vyšším teplotám sme sa zišli na mieste konania.

Okrem nás tu tancovalo mnoho žiakov z košických, ale i iných východoslovenských miest, členovia rôznych záujmových a občianskych združení. Organizátori dokonca ohlásili medzinárodnú účasť z Čiech či Maďarska. Dokopy sa nás tu zišlo okolo 850 účastníkov, ktorých úlohou bolo zabaviť sa, naučiť sa nové tanečné variácie, priblížiť folklór do mesta a – spoločne sa pokúsiť stanoviť nový slovenský rekord v tanci elipsových variácii. Atmosféra mesta bola neopísateľná. Tóny rezkej ľudovej hudby a prekrásneho spevu sa niesli mestom, oči sa kochali krásnymi krojmi a výšivkami zúčastnených folkloristov. Tanečníkov povzbudzovali diváci, ktorí si toto podujatie nenechali újsť a folklór si užívali z pohodlia terás a blízkych podnikov.

Podujatie to bolo vydarené. Ako povedal pán Klein, „Nie je pre nás dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.“ . Počiatočnú nechuť klientov zúčastniť sa vystriedalo nadšenie a spokojnosť. Spoločne sme zatancovali najlepšie, ako sme vedeli a pri srdci nás hrial pocit dobre odvedenej práce. Či už s rekordom, alebo bez, užili sme si pekné popoludnie a opäť sme vystúpili zo svojej komfortnej zóny. A to bola pre nás najväčšia výhra. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník našej obľúbenej karičky.

Add a Comment