Andrejov špenátový prívarok

Andrejov špenátový prívarok

Včera sa v našom zariadení rozhostila nezvyčajná vôňa. Nie, neboli to pečené koláče. Naše  kuchynské plány smerovali k niečomu zelenému a zdravému – k príprave špenátového prívarku. Hlavné slovo v kuchyni mal Andrej, ktorý si tento recept našiel na internete. Zaujal ho natoľko, že si ho chcel pripraviť aj sám. A tak sa chopil varechy šéfkuchára a spoločnými silami recept pripravil do zdarného konca.

Atmosféra v bola od rána veselá. Aj klienti, ktorí sa zvyčajne zdráhajú zapojiť do kuchynských činností prišli s úsmevmi a ochotou pomôcť. Príprava prívarku bola pokojná a pomerne rýchla. Každý si našiel svoje miesto – chalani sa chopili škrabiek na zemiaky a čistili ich. Spočiatku rozpačito, no po chvíľke sa so škrabkou „skamarátili“ a už im to šlo lepšie. Medzitým pohotová Monika dala variť vajíčka, ktoré farebne a chuťovo dotvorili naše dielo. Tu už Mirko usmerňoval Andreja pri príprave prívarku. Šikovné ruky čistili, krájali, miešali… O chvíľu sa z hrnca začala šíriť znamenitá vôňa zelenej pochutiny bohatej na vitamíny A, B, C, E, K, kyselinu šťaveľovú, kremík, železo, mangán, horčík, draslík, vápnik, jód, meď, zinok, sodík, omega 3 a omega 6 kyseliny.

Keď sme špenát vložili na panvicu, začal sa skutočný koncert. Cesnak a cibuľa spievali na oleji, špenát sa pridal a všetko spolu vytvorilo harmóniu chutí, ktorá sa rozliehala po celej kuchyni. Klienti sa smiali, keď špenát prskal na oleji, ale nakoniec po spojení s ostatnými chutnými surovinami vytvoril dokonalý prívarok. Niektorí z nás naň nemajú dobré spomienky, no na koštovku sa dali presvedčiť.  Každé sústo bolo dôkazom toho, že keď sa spoja dobré ingrediencie, šikovné ruky a veselá nálada, vznikne niečo, čo nielen skvele chutí, ale čo tiež spája ľudí.

Aj tento zdravý pokrm sme pripravili vďaka našim štedrým darcom z portálu Donio.sk.